GPS

Jaký je rozdíl mezi GPS a satelitní navigací?

GPS a satelitní navigace jsou slova, která se postupně zařadila do našeho běžného slovníku. Povětšinou je používáme vzájemně zaměnitelně, což je ovšem chyba, jelikož neoznačují to stejné. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

GPS je zkratka pro Global Positioning System, což je kolektivní označení pro skupinu satelitů, které obíhají planetu Zemi. Na orbitu je vyslala americká vláda před několika desetiletími a široké veřejnosti je zpřístupnil prezident Reagan.

GPS může přesně určit vaši polohu. Tato poloha je vám dodána ve formě souřadnic.

GPS vám může pomoci s hledáním vašeho cíle tak, že vás nasměruje správným směrem. Stačí k tomu vaše nynější poloha a poloha vašeho cíle. Pokud tedy máte souřadnice vaší ulice, GPS vás k ní nasměruje ať už jste kdekoliv.

GPS se postupem času dostalo i do mnohých běžně používaných zařízení, mezi které se mimo jiné řadí i váš mobilní telefon či bezpečností systém vašeho automobilu. Mnoho chytrých telefonů také používá zabudovanou GPS, díky které vás mohou navést například k vaší oblíbené italské restauraci. GPS používají i digitální fotoaparáty k tomu, aby uložily místo, na kterém fotka vznikla.

Satelitní navigace je ve své podstatě speciální software, který používá signál GPS. Používá jej tak, že souřadnice GPS skombinuje s mapou. Díky tomu pro vás může přesně určit tu nejkratší/nejlevnější/nejbezpečnější cestu k cíli. GPS signál se neustále aktualizuje, takže vás satelitní navigace může směrovat v reálném čase.

TomTom a Garmin jsou těmi nejznámějšími značkami, co se týče GPS a satelitní navigace. TomTom je evropskou společností, která vyvíjí a vyrábí nejlepší navigace do auta vozidla a software pro chytré telefony. Americká společnost Garmin má na druhou stranu daleko širší škálu výrobků. Společnost vyrábí téměř vše, co má něco společného s GPS. Od GPS systémů letadel, až po GPS systémy hodinek atletů, díky kterým si mohou vylepšovat své výkony.

Technologie se neustále vyvíjí a bude jistě zajímavé sledovat vývoj GPS technologií v blízké budoucnosti.